Harta Bucuresti | Harta Constanta | Harta Iasi | Harta Arad | Harta Brasov | Harta Cluj | Harta Sibiu | Harta Oradea | Harta Ploiesti
 FAQ   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare      www.e-migrant.ro  Profil   Mesaje private   Autentificare 
Cod Postal Bucuresti | Cod Postal Iasi | Cod Postal Constanta | Cod Postal Arad | Cod Postal Brasov | Cod Postal Cluj | Cod Postal Sibiu

Romani in Grecia
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 57, 58, 59  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului forum.e-migrant.ro -> Emigrare Grecia
Autor Mesaj
edbica2000
Calator

Data înscrierii: 02/Iun/2007

Locație: Paralia Katerini

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 1:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Isabeli a scris:
Mersi ca mi-ati redat speranta. Eu uite ce raspuns am primit de la Consulatul roman la Salonic:

Intr-adevar in noua calitate de cetateni UE, romanii nu se pot angaja in Grecia pana la 01.01.2009; asta nu inseamna ca nu sunt cetateni romani care sunt deja legal in aceasta tara si care desfasoara activitati lucrative.
Stabilirea in Grecia se poate face doar in baza unui permis de sedere, care este eliberat de politia elena, in momentul in care desfasurati o activitate legala; atata timp cat sunt restrictii pe piata muncii nu va puteti stabili in aceasta tara in scop de munca. Se poate sa fiti angajata, spre exemplu, de filiala din Romania a firmei grecesti, care va plateste in Romania drepturile salariale, iar dvs reprezentati firma din Romania in Grecia.
Referitor la munca sezoniera aceasta se poate desfasura, mai ales in sezonul turistic, dar nu este o solutie pe termen lung; puteti lua in calcul si obtinerea unui permis de sedere pentru specializari in invatamant, care sa va permita o sedere legala.
In continuare, cetatenii romani pot sta intr-o tara membra UE doar 90 zile.
Va doresc succes,

Consul general Dtru Hrituleac

Parca mi-a dat cu ceva in cap. Iar faza cu statul 90 de zile mi se pare aberanta...in conditiile in care nici nu ni se mai cere pasaportul cand intram si nu ne mai inregistreaza nimeni....

va pup si va multumesc de interes

Stimate D-le Consul,

Legea prevede exact cum precizati Dvs. Numai ca in practica, dupa cum bine stiti, la granita nu se mai aplica stampile de intrare (pe CI nici nu ar avea cum). Pe cale de consecinta dovedirea celor 90 de zile este imposibila.
Pe de alta parte hotarand sa ma stabilesc incepand de anul acesta in Grecia si lucrand in domeniul turismului, avand foarte multe contacte cu oficialitatile precizarile cu privire la imposibilitatea ocuparii unui loc de munca legal pana in 2009 sunt adevarate. Sunt de altfel valabile pentru cei nou veniti si nu pentru cei care au deja cel putin un an de sedere si de munca legala (cu IKA) in Grecia.

Si pentru cei noi veniti exista variante legale, trebuie numai sa le cautati.
Una din ele ar fi (aceea pe care o urmez eu) sa va inregistrati la Politie cu "adia diamonis" pentru sedere fara drept de munca timp de 6 luni (acte necesare: declaratie din partea unui grec ca va are in intretinere sau ca stati la el pe perioada celor 6 luni; 4 poze;o asigurare din Grecia sau din Romania - poate fi si de calatorie - tradusa in lb greaca si valabila min. 6 luni; pasaportul). Dupa eliberarea "adia diamonis" mergeti la eforia sa va inregistrati pentru AFM. De aici un contabil va poate invata cum sa va faceti "grafio prosopiki dievtindis" un fel de persoana fizica autorizata de la noi. Cu aceasta PF facuta puteti lucra pe cont propriu fara probleme si puteti sa primiti adia ergasias. Am sa revin cu amanunte dupa ce-mi termin toate actele.

Sus
lara_27
e-migrant

Data înscrierii: 12/Mai/2007

MesajTrimis: Sâm Iun 09, 2007 12:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna,as avea si eu nevoie de niste informatii,cum ar fii de exemplu locurile de munca;e dificil sa gasesti un loc de munca?romanii sunt discriminati ca si in alte tari sau e diferita situatia in grecia?am intrebat deja odata ,dar nu mi-a raspuns persoana respectiva,va multumesc anticipat Very Happy
Sus
barbu
Calator

Data înscrierii: 03/Noi/2005

Locație: israel

MesajTrimis: Sâm Iun 09, 2007 3:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna Lara,
poate ne spui si ce fel de loc de munca -spalat vase la un restaurant nu este o problema ,nici in constructii la negru sau cu putin noroc la curatenie,daca te recomanda cineva.
exploatarea sau discriminarea cum spui tu cred ca nu este mai mare ca in romania ,de unde pleaca lumea sa castige mai mult si sa traiasca mai civilizat...
de unde ideea asta ca romanii sunt discriminati ?
daca ma uit bine si vad miile de case frumoase din romania si reusitele foarte multilor romani in alte tari,se pare ca cine are fie cunostiinte ,fie dorinta de munca ,fie amandoua, se descurca nu rau !!

Sus
pinau
Calator

Data înscrierii: 20/Noi/2004

Locație: GRECIA

MesajTrimis: Sâm Iun 09, 2007 6:21 pm    Titlul subiectului: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

edbica2000 a scris:
Isabeli a scris:
Mersi ca mi-ati redat speranta. Eu uite ce raspuns am primit de la Consulatul roman la Salonic:

Intr-adevar in noua calitate de cetateni UE, romanii nu se pot angaja in Grecia pana la 01.01.2009; asta nu inseamna ca nu sunt cetateni romani care sunt deja legal in aceasta tara si care desfasoara activitati lucrative.
Stabilirea in Grecia se poate face doar in baza unui permis de sedere, care este eliberat de politia elena, in momentul in care desfasurati o activitate legala; atata timp cat sunt restrictii pe piata muncii nu va puteti stabili in aceasta tara in scop de munca. Se poate sa fiti angajata, spre exemplu, de filiala din Romania a firmei grecesti, care va plateste in Romania drepturile salariale, iar dvs reprezentati firma din Romania in Grecia.
Referitor la munca sezoniera aceasta se poate desfasura, mai ales in sezonul turistic, dar nu este o solutie pe termen lung; puteti lua in calcul si obtinerea unui permis de sedere pentru specializari in invatamant, care sa va permita o sedere legala.
In continuare, cetatenii romani pot sta intr-o tara membra UE doar 90 zile.
Va doresc succes,

Consul general Dtru Hrituleac

Parca mi-a dat cu ceva in cap. Iar faza cu statul 90 de zile mi se pare aberanta...in conditiile in care nici nu ni se mai cere pasaportul cand intram si nu ne mai inregistreaza nimeni....

va pup si va multumesc de interes

Stimate D-le Consul,

Legea prevede exact cum precizati Dvs. Numai ca in practica, dupa cum bine stiti, la granita nu se mai aplica stampile de intrare (pe CI nici nu ar avea cum). Pe cale de consecinta dovedirea celor 90 de zile este imposibila.
Pe de alta parte hotarand sa ma stabilesc incepand de anul acesta in Grecia si lucrand in domeniul turismului, avand foarte multe contacte cu oficialitatile precizarile cu privire la imposibilitatea ocuparii unui loc de munca legal pana in 2009 sunt adevarate. Sunt de altfel valabile pentru cei nou veniti si nu pentru cei care au deja cel putin un an de sedere si de munca legala (cu IKA) in Grecia.

Si pentru cei noi veniti exista variante legale, trebuie numai sa le cautati.
Una din ele ar fi (aceea pe care o urmez eu) sa va inregistrati la Politie cu "adia diamonis" pentru sedere fara drept de munca timp de 6 luni (acte necesare: declaratie din partea unui grec ca va are in intretinere sau ca stati la el pe perioada celor 6 luni; 4 poze;o asigurare din Grecia sau din Romania - poate fi si de calatorie - tradusa in lb greaca si valabila min. 6 luni; pasaportul). Dupa eliberarea "adia diamonis" mergeti la eforia sa va inregistrati pentru AFM. De aici un contabil va poate invata cum sa va faceti "grafio prosopiki dievtindis" un fel de persoana fizica autorizata de la noi. Cu aceasta PF facuta puteti lucra pe cont propriu fara probleme si puteti sa primiti adia ergasias. Am sa revin cu amanunte dupa ce-mi termin toate actele.

Nu stiu daca e greu sau usor de facut...eu am venit in Greece in 2004 si l-am si facut atunci(ce e drept l-a facut Compania la care lucram)...Dar uite eu am schimbat compania la care lucram si nu mi-a trebuita adia paramonis...m-a intrebat numa' de AFM (acel numar e fty important sa-l obtii)...cand le-am spus celor de la logistirio de adia mi-au raspuns ca nu-i intereseaza decat sa le dau nr AFM (io totusi am reinnoitadia pe alti 2 ani ca cine stie...ce va fi:)) ) .Ce-i drept Compania la care lucrez acum e una destul de importanta in Greece "Audio Visual", cred ca e prima sau daca nu a 2 in Grecia in distributia de filme ,media....
Deci e important sa obtii AFM...Cu acel Afm poti sa faci cxam tot in Grecia(declaratie fiscala...IKA,Mobile Phone contract chirie apartament..,cumparare masina..)..
daca vrei am sa-ti scriu si despre procesul de obtinere a adiei paramoni...ok?

Sus
Isabeli
Calator

Data înscrierii: 31/Mar/2007

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 1:57 pm    Titlul subiectului: Re: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

Pinau, poti sa-mi spui ce slujba ai avut la inceput si cum ai obtinut-o? Ai avut cunostinte acolo? Compania la care lucrezi acum mai angajeaza romani Very Happy ?

Mersi

Sus
pinau
Calator

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 8:41 pm    Titlul subiectului: Re: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

Isabeli a scris:
Pinau, poti sa-mi spui ce slujba ai avut la inceput si cum ai obtinut-o? Ai avut cunostinte acolo? Compania la care lucrezi acum mai angajeaza romani Very Happy ?

Mersi

Prima mea slujba a fost Inginer Tehnic in Intersonic (acele cd...dvd CREATION )
Intre timop se inchisese firma si chiar incepusem sa iau o alicatie de somaj tin minte prin OAED (320 euro!!!!)

Io am terminat Electronica si Telecomunicatii in Ro sim pot sa va spun ca am fost ;la peste 10 interviuri...(deci exista kjoburi:) ) a fost o perioada mai grea...Smile

dar unii dintre noi care stau acasa si asteapta din senin:))...nu prea am ce sa le fac...Stai acasa dar si inveti, incerci , muncesti ceva....

Asa ca , baieti sa va apucati sa invatati ceva 9sa fiti siguri ca stiti acel ceva bine) si pe urma sa atacati un job ca lumea...nu vreau sa laud io stiu sa am grija de batrani(caci pentru joburi de astea se bat cu miile)

Din fericire aveam ceva experenta din Romania(lucrasem in timpu facultatii ....cand altii beau prin bodeci:) )

SAorry ca v-am luat asa tare dar ...numai asa va bagati mintile in cap.
Io a m un motto:
If there is something to be done I get it done.....so.....

Sus
pinau
Calator

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 8:45 pm    Titlul subiectului: Re: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

Isabeli a scris:

Mersi

In general companiile care se respecxta se axeaza pe greci...Deci daca ai putea sa le demonstrezi ca esti persoana cea mai potrivita pe cutare job(adica ai ceva in plus fatra de greci) te asigur ca te cheama....numa' cu conditia sa fii "mai bun"

Deci incearca sa fii mai bun decat cel de langa tine si n u astepta sa-ti cada de sus....ca nu-ti cade ....

Sus
nanu
Calator

Data înscrierii: 22/Noi/2006

Locație: Patra

MesajTrimis: Sâm Iun 16, 2007 10:24 pm    Titlul subiectului: Re: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

pinau a scris:

Intre timop se inchisese firma si chiar incepusem sa iau o alicatie de somaj tin minte prin OAED (320 euro!!!!)

Shocked ShockedShocked Cum ai luat tu bani de la OAED ca mie mi-au zis ca dupa ce am permis 5 ani pot sa iau somaj si pot sa fac cursuri la somaj etc.!!!

Sus
pinau
Calator

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2007 3:20 pm    Titlul subiectului: Re: permisu' de munca...:) Răspunde cu citat (quote)

nanu a scris:
pinau a scris:

Shocked ShockedShocked Cum ai luat tu bani de la OAED ca mie mi-au zis ca dupa ce am permis 5 ani pot sa iau somaj si pot sa fac cursuri la somaj etc.!!!

In 2004 am luat ajutor prin Oaed avand permis de munca de 1 an si ceva...
Permisu de munca a fost facut prin Am basada Greciei in Romania(acea viza de munca 3 luni) si cand am venit in Grecia dupa acele 3 luni mi-au8 facut acel permis de munca normal....

Daca vrei am sa-ti trimit si copiile dupa actele de la oaed...Aveam o cartela care trebuia bifata in fecare luna...Smile!!!
Dosaru' de la Oaed il pusesem in THIVA Nomas BIOTIA.

Dar dupa cum vad voi va interesati de ajutor de somaj nu de a gasi un loc de munca:)

Sus
nanu
Calator

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2007 5:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga mea, daca vrei sa sti lucrez si sunt si sub influenta unui tratament greu, da asta nu cred ca este treaba ta, cartela de care zici stiu care este, am fost si eu inscrisa la somaj 2 luni, eu te-am intrebat ca mie asa mi-au spus cand m-am inscris la oaed, noi strainii nu beneficiem nici de ajutor de somaj, nici de cursurile care le fac ei si nici de banii care ii ia un patron daca angajeaza pe cineva inscris la oaed!

Observatiile care le faci despre cine munceste si cine nu, nu cred ca sunt corecte, pana la urma nu sti situatia fiecaruia si de ce lucreaza sau nu!

Imi cer scuze daca te deranjez cu ce spun, dar eu sunt cam directa! Embarassed Numai bine!

Sus
oana_bebelusha
Calator

Data înscrierii: 17/Oct/2006

MesajTrimis: Lun Iun 18, 2007 8:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta cam asa e ,draga Pinau,nu vad cu ce te tot afecteaza pe tine situatia altora,cine cauta de munca si cine nu,fiecare are motivele sale si nu cred ca esti tu in masura sa comentezi asupra acestor fapte.Nanu chiar are o situatie mai delicata,si dupa cum a spus si ea mai sus,ea lucreaza,de unde ai tras tu concluzia ca sta acasa? Vezi ca aceste comentarii (subtile ca sa zic asa) isi arata ironia si subintelesul cand le citesti.....fara suparare....
Sus
pinau
Calator

MesajTrimis: Lun Iun 18, 2007 9:26 pm    Titlul subiectului: scuze... Răspunde cu citat (quote)

oana_bebelusha a scris:
Asta cam asa e ,draga Pinau,nu vad cu ce te tot afecteaza pe tine situatia altora,cine cauta de munca si cine nu,fiecare are motivele sale si nu cred ca esti tu in masura sa comentezi asupra acestor fapte.Nanu chiar are o situatie mai delicata,si dupa cum a spus si ea mai sus,ea lucreaza,de unde ai tras tu concluzia ca sta acasa? Vezi ca aceste comentarii (subtile ca sa zic asa) isi arata ironia si subintelesul cand le citesti.....fara suparare....

Ma scuzati ...poate ma cam luase valu'Smile asa-s io necioplit
Bafta la cautarea unui loc de munca bine platit...
www.skywalker.gr
www.kariera.gr
www.jobseeker.gr
Cred ca astea sunt cele mai bune site-ri de cautat job-ri din Grecia.
si daca vrei sa te cheme la interviu punbe-te la pounct
cu lb. engleza (nu ca eu as fi bun vorbitor in lb. lu' William Shakespeare Smile )
Cel putin de pe site-rile astea ai putea afdla adresele de mail ale Companiilor mari care activeaza in Grecia ex: resurseumane@.... ; hr@...

Cred ca am trimis de nustiu cate ori dar din ce trimiteam daca 1-2% imi raspundeau concret (adica sa vin la interviu)

Sincer Multa Bafta!!!!

Sus
nanu
Calator

MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 6:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pinau ,Scuze, am crezut ca esti fata Embarassed

De Nefeli si Tigraki, mai stiti ceva?

Oana, multumesc pentru sustinere!

Sus
oana_bebelusha
Calator

Data înscrierii: 17/Oct/2006

MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 8:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-ai pt ce Nanu,nu mai stiu nimic de Nefeli,am vazut ca era online pe mess acum cateva zile,poate asa reusim sa vb cu ea,probabil ca nu e nimik foarte interesant la care sa scrie,si mie mi se intampla cateodata sa citesc si sa nu scriu cu saptamanile,pur si simplu cred ca nu am nimic de zis.
Si Pinau,esti super,stiam ca nu e cu rautate,dar banuiesc ca esti de acord cu mine ca e mai usor sa scriem raspunsul la intrebarile de pe forum(daca le stim) sa ne ajutam si sa ne sustinem decat sa ne criticam.E pur si simplu o pierdere de energie si de timp,din punctul meu de vedere.
Oricum imi pare bine ca a iesit ok si va pup pe toti,sunt foarte fericita ca ieri a venit mama in vizita aici,sta 10 zile,eu sunt in concediu,asa ca mai bine ne gandim la o vacanta,ce ziceti?
PS: Duminica voi inchide acest topic pentru ca este foarte greu sa cauti ceva in el,numarul de pagini este deja prea mare,vom continua in altul nou.

Sus
Lionqueen
Emigrant

Data înscrierii: 24/Oct/2006

Locație: Atena, Grecia

MesajTrimis: Sâm Iun 23, 2007 3:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna fetele! Si eu o astept pe mama aici. Stabiliseram totul pt. luni dar, din pacate, tatal meu e iar in spital cu problema lui, asa ca poate spre sf. sapt. viitoare. De abia astept, i-am pregatit deja un super program Very Happy
Cum e pe la voi cu caldurile astea???? Aici zilele astea e infernal, nici macar la plaja nu te poti duce, te-ai prelinge pe acolo, hihihi... De sapt. viitoare cica isi va mai reveni vremea si valul asta de caldura din Africa...

Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului forum.e-migrant.ro -> Emigrare Grecia Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 57, 58, 59  Următoare
Pagina 54 din 59